Quilted ski jacket from the early 1980s. Inspired by the racing and ski wear of the era.. Vibrant blue color, with orange and gray contrasts (inside the collar and patches on the sleeve) in synthetic materials.. Mao-style collar that closes with a snap button. Detail of zippers on the shoulder, chest, and two lateral ones. Semi-fitted and structured cut. It defines the figure through the adjustable waist with a rear elastic band and a front tie belt. Closes with a zipper and snap buttons.. Includes a distinctive chest pocket with a transparent window (similar to a ski-pass holder), a technical feature that became popular in that decade.
| Brand: | Unknown |
| Material: | Not indicated |
| Size: | M mujer / S hombre (Approximate size. Refer to the measures.) |
| Condition: | A+ (10/10)Vintage in excellent condition |
Vintage: Original and unique vintage clothes to each era. All our vintage clothing is of the highest quality, is washed, ironed and in perfect condition.
Measures |
| Shoulders: | 44 cm |
| Chest: | 48 cm |
| Waist: | 44 cm |
| Hip: | 48 cm |
| Long: | 74 cm |
- Clipped back in photos? No.
- Model: Lupita. The size of the model is a S and in height 1,72m.
- We recommend you take a look at our Sizing guide