This is an Austrian jacket in the Alpine style with a vibrant and unique color combination: navy blue and green. The fabric is a high-quality blend of 80% virgin wool and 20% linen.. Ideal for moderate cold.. Features artisanal details of green embroidery on the shoulders, front pockets, and a large decorative panel on the back. Front closure with engraved silver metal buttons. All edges (neck, closure, cuffs, and pockets) are finished with green knit piping.. Simple round neck and dropped shoulder sleeves, with a straight cut that falls to the hip.. Ideal for a standard fit in size L, or for an elegant oversize look in size S - M.
| Brand: | Unknown |
| Material: | Not indicated |
| Size: | S-M (Approximate size. Refer to the measures.) |
| Condition: | A+ (10/10)Vintage in excellent condition |
Vintage: Original and unique vintage clothes to each era. All our vintage clothing is of the highest quality, is washed, ironed and in perfect condition.
Measures |
| Shoulders: | 46 cm |
| Chest: | 56 cm |
| Waist: | 56 cm |
| Long: | 72 cm |
- Clipped back in photos? No.
- Model: Lupita. The size of the model is a S and in height 1,72m.
- We recommend you take a look at our Sizing guide