This Francesco Rizzi Paris coat is a luxury item from the 80s/90s, characterized by its combination of textures and the spectacular inner lining stamped with a Baroque/Rococo pattern in golden tones. Made in France.. 100% Genuine leather (a mix of smooth leather and suede/serraje) in black. Soft and moldable leather with an excellent drape.. 3/4 length coat featuring a design with vertical panels of smooth leather and black suede, creating a high-texture contrast. Wide raglan-style sleeves and shoulder pads. Closure with hidden snap buttons. Two exterior front pockets and one inner pocket.. Ideal for a standard fit in Size L or for an elegant oversized effect in Size M.
| Brand: | Francesco Rizzi |
| Material: | 100% Leather |
| Size: | M (Approximate size. Refer to the measures.) |
| Condition: | A+ (10/10)Vintage in excellent condition |
Vintage: Original and unique vintage clothes to each era. All our vintage clothing is of the highest quality, is washed, ironed and in perfect condition.
Measures |
| Shoulders: | libre |
| Chest: | 55 cm |
| Waist: | 60 cm |
| Hip: | 65 cm |
| Long: | 87 cm |
- Clipped back in photos? No.
- Model: Lupita. The size of the model is a S and in height 1,72m.
- We recommend you take a look at our Sizing guide