90s Straight-cut blazer made in France with an original masculine pattern.. Shoulder pads, three exterior pockets. Straight oversize silhouette. Lightweight piece.. The print is a timeless classic houndstooth pattern in blue, green, orange, and black.. 100% polyester lining in blue with three interior pockets.. For Womens Size M - L: The blazer will offer a maximum volume effect and dramatic silhouette. It will fall well below the hips and will be very broad in the shoulders. It is perfect for a genderless style or for wearing with a belt.. For Womens Sizes XL and XXL: The blazer will fit as a loose and comfortable jacket, while maintaining its characteristic roomy style, without being overly voluminous.
| Brand: | Francois Degasnes |
| Material: | 45% Polyester 55% Wool |
| Size: | XL (Approximate size. Refer to the measures.) |
| Condition: | A+ (10/10)Vintage in excellent condition |
Vintage: Original and unique vintage clothes to each era. All our vintage clothing is of the highest quality, is washed, ironed and in perfect condition.
Measures |
| Shoulders: | 50 cm |
| Chest: | 62 cm |
| Waist: | 57 cm |
| Hip: | 60 cm |
| Long: | 80 cm |
- Clipped back in photos? No.
- Model: Lupita. The size of the model is a S and in height 1,72m.
- We recommend you take a look at our Sizing guide