This overcoat by the German brand Adler Mode is a winter reinterpretation of the classic trench coat, crafted from a virgin wool and mohair blend. Its texture and natural sheen are characteristic of high-quality noble fibers. It comes in a moss green shade with green tortoiseshell-effect details.. It features protective shoulder overlays (storm flaps), wide lapels, and a matching belt that allows it to transition from a straight silhouette to a much more fitted and feminine one. It has green tortoiseshell buttons with silver accents, two side pockets, and adjustable cuffs with tabs. It also has a back vent and a matching green lining.. Sizing and style:. For L sizes: Perfect fit, true to the eras sizing (Standard fit).. For M sizes: Sophisticated oversize effect. The belt allows it to be adjusted well to the body.
| Brand: | Adler Mode d´Allemagne |
| Material: | 60% Wool 20% Mohair 20% Polyamida |
| Size: | M-L (Approximate size. Refer to the measures.) |
| Condition: | A+ (10/10)Vintage in excellent condition |
Vintage: Original and unique vintage clothes to each era. All our vintage clothing is of the highest quality, is washed, ironed and in perfect condition.
Measures |
| Shoulders: | 42 cm |
| Chest: | 52 cm |
| Waist: | 55 cm |
| Hip: | 60 cm |
| Long: | 111 cm |
- Clipped back in photos? No.
- Model: Lupita. The size of the model is a S and in height 1,72m.
- We recommend you take a look at our Sizing guide