This 80s shirt dress from the boutique brand Bleu Marine Design, Made in France, combines elegance and timeless style. It features a classic, Dark Academia or Winter Preppy style, crafted from a high-quality, natural material.. A sophisticated daytime silhouette, ideal for cold weather. It is made entirely of wool.. The design features a vertical stripe pattern on a dark brown base, with fine accents in cream white and toasted tones (camel/reddish).. It has a shirt collar and a bodice with functional buttons. The defined waist is adjusted with a matching fabric tie (belt). It features long sleeves with cuffs, a patch pocket on the chest, and a side zipper.. The skirt has a pleated or gathered design and is fully lined.
| Brand: | Bleu Marine Design |
| Material: | 100% Wool |
| Size: | M-L (Approximate size. Refer to the measures.) |
| Condition: | A+ (10/10)Vintage in excellent condition |
Vintage: Original and unique vintage clothes to each era. All our vintage clothing is of the highest quality, is washed, ironed and in perfect condition.
Measures |
| Shoulders: | 42 cm |
| Chest: | 53 cm |
| Waist: | 40 cm |
| Hip: | libre |
| Long: | 112 cm |
- Clipped back in photos? No.
- Model: María. The size of the model is a S - M and in height 1,65m.
- We recommend you take a look at our Sizing guide