Original 70s vintage dress in Neo-Victorian style made in Germany. Paisley print with vibrant colors.. Buttoned and fitted collar and torso, featuring a Mao-style high neck that closes with a buttoned placket with red and gold enamelled buttons. Puffed sleeves in a romantic style. The torso cut is very fitted, cinching the waist before releasing the flare.. The skirt flows from the waist in a perfect A-line, gaining volume towards the hem. The final touch is provided by a large ruffled flounce at the bottom, which adds weight, movement, and that folk vibe so characteristic of the 70s. Includes an invisible side zipper for a perfect fit.
| Brand: | Fink Modell |
| Material: | 100% Polyester |
| Size: | S (Approximate size. Refer to the measures.) |
| Condition: | A+ (10/10)Vintage in excellent condition |
Vintage: Original and unique vintage clothes to each era. All our vintage clothing is of the highest quality, is washed, ironed and in perfect condition.
Measures |
| Shoulders: | 38 cm |
| Chest: | 44 cm |
| Waist: | 34 cm |
| Hip: | 55 cm |
| Long: | 118 cm |
- Clipped back in photos? No.
- Model: Lupita. The size of the model is a S and in height 1,72m.
- We recommend you take a look at our Sizing guide