Original 80s vintage dress by the brand Freka.. The design imitates a two-piece set (blouse and skirt) but is joined in a single structure with a back zipper closure. The absence of natural tailoring at the waist confirms the overshirt-style design. It can be worn loose or adjusted with a belt to create that iconic 80s blouson effect.. Integrated pussy-bow neckline, a symbol of classic elegance used in the 80s to soften the aggressiveness of the shoulder pads.. Draped shoulders and puffed sleeves ending in a closed cuff with jewel buttons.. The subtle vertical-striped jacquard fabric provides a natural shine and depth to the garment. Over this teal background, the black and coral abstract print generates a vibrant contrast.. Fully lined.
| Brand: | Freka |
| Material: | 100% Polyester |
| Size: | M-L (Approximate size. Refer to the measures.) |
| Condition: | A+ (10/10)Vintage in excellent condition |
Vintage: Original and unique vintage clothes to each era. All our vintage clothing is of the highest quality, is washed, ironed and in perfect condition.
Measures |
| Shoulders: | 42 cm |
| Chest: | 58 cm |
| Waist: | 58 cm |
| Hip: | 60 cm |
| Long: | 113 cm |
- Clipped back in photos? No.
- Model: Lupita. The size of the model is a S and in height 1,72m.
- We recommend you take a look at our Sizing guide