80s- 90s Tailored blazer, premium quality, straight cut, and original masculine pattern.. Shoulder pads, three exterior pockets. Oversize silhouette.. 100% Virgin Wool. This superior quality natural fiber fabric provides a solid drape and an elegant look that cannot be achieved with blends or polyester. A lightweight piece.. Houndstooth pattern is a timeless classic in gold, blue, red, and brown colors.. 100% polyester lining in brown with three interior pockets.. Fit for Women: Fits like an XL size, ideal for an oversize effect on a size L.
| Brand: | ICI ET MAINTENANT |
| Material: | 100% Pure Virgin Wool |
| Condition: | A+ (10/10)Vintage in excellent condition |
Vintage: Original and unique vintage clothes to each era. All our vintage clothing is of the highest quality, is washed, ironed and in perfect condition.
Measures |
| Shoulders: | 45 cm |
| Chest: | 55 cm |
| Waist: | 52 cm |
| Hip: | 55 cm |
| Long: | 78 cm |
- Clipped back in photos? No.
- Model: Lupita. The size of the model is a S and in height 1,72m.
- We recommend you take a look at our Sizing guide