Vintage blazer by the brand British House, which places it in the quality ready-to-wear tailoring of the 90s. Composition 100% Pure Virgin Wool.. Glen check pattern, overlaid with thicker lines in an ochre/reddish tone that cross the entire pattern.. Deliberately wide. Classic notch lapel, two side flap pockets, chest pocket.. For a current size L if seeking an oversize fit, or an XL for a more standard fit.. . British House is a brand that knew how to translate the rigor of British style (tweed, Glen checks, virgin wool) to the Southern European pattern. While in the islands jackets were heavier and more rigid, British House opted for structures that allowed movement, seeking a balance between Oxford elegance and Mediterranean comfort.
| Brand: | British House |
| Material: | 100% Pure Virgin Wool |
| Size: | L (Approximate size. Refer to the measures.) |
| Condition: | B (8/10)Vintage in good condition |
Vintage: Original and unique vintage clothes to each era. All our vintage clothing is of the highest quality, is washed, ironed and in perfect condition.
Measures |
| Shoulders: | 50 cm |
| Chest: | 55 cm |
| Waist: | 55 cm |
| Hip: | 55 cm |
| Long: | 78 cm |
- Clipped back in photos? No.
- Model: Lupita. The size of the model is a S and in height 1,72m.
- We recommend you take a look at our Sizing guide